utorok 22. apríla 2014

Ako si vybrať stavebnú firmu pre stavbu domu v Rakúsku

Neviem aký je optimálny spôsob na výber firmy pre stavbu rodinného domu v Rakúsku. Skúsim však pre Vás opísať poznatky, ktoré sme počas tohto procesu získali a následne opíšem ako sme si stavebnú firmu vyberali my. (Z pochopiteľných dôvodov nebudem v článkoch menovať väčšinu firiem, no ak potrebujete viac informácií, pošlite mi email.)

V prvom rade si treba uvedomiť, že tým, že sa nachádzame na území Rakúska, platia tu iné zákony a napriek tomu, že sme v Európskej únii, veci nefungujú automaticky rovnako ako na Slovensku. Pre stavbu rodinného domu si nemožno zaobstarať akúkoľvek firmu zo Slovenska, no musí ísť o firmu, ktorá je buď Rakúska, alebo má povolenia pre stavbu v Rakúsku. Časom sme zistili, že získať tieto povolenia nie je veľmi komplikované, no vyžaduje to istý čas a administratívu. Firma ktorá potom v Rakúsku stavia musí nahlasovať svojich pracovníkov úradom a platiť za nich odvody či dane. Pokiaľ teda niekto chce stavať so slovenskou firmou, zásadná informácia je či má táto firma povolenia na stavbu v Rakúsku.

V našom hľadaní firmy sme začali v Kittsee, kde sídli rakúska Firma A vlastnená Slovákom, v ktorej snáď všetci hovoria po Slovensky, čo bolo vcelku pohodlné. Keď sme dostali návrh ceny za náš nízkoenergetický dom, ktorý nám vyrazil dych a povedali sme si, že tadiaľto cesta nevedie.  Firma A sa pokúsila zachrániť situáciu a ponúkla nám danú stavbu v prevedení tehlového domu, no napriek tomu sme sa nedostali ani pod 200 tisíc za hrubú stavbu.

Nevedeli sme aké sú pomery v Rakúsku a tak sme skúsili osloviť pár Rakúskych firiem. Ich ceny boli veľmi podobné k prvej ponuke Firmy A, čiže sme boli opäť v slepej uličke.

Obrátili sme sa teda na zhruba osem slovenských firiem. Z nich zareagovali tri (s povolením pre Rakúsko), ktoré mi ponúkli zhruba o tretinu až polovicu nižšie ceny pri stavbe murovaného domu resp. drevodomu. To sa ukázalo ako príjemné prekvapenie, ktoré nás posunulo ďalej.

Na základe obhliadok a referencií sme si vybrali Firmu B, ktorá mala za sebou niekoľko desiatok drevodomov na Slovensku a viac ako desať v Rakúsku. Ich práca nás nadchla najmä pre rýchlosť, ale aj spokojnosť klientov. Mali sme podpísať zmluvu no vzhľadom na vyťaženosť Firmy B, sme sa napokon rozhodli pre inú firmu. Tu treba podotknúť, že táto firma si zaslúži veľké plus za korektnosť a dodržiavanie termínov – namiesto sľubov a posúvania termínov nám na rovinu povedali, že začiatok stavby bude až o 4 mesiace, pretože momentálne majú už zazmluvnené iné zakázky. (Neskôr mala naša rodina osobnú skúsenosť s touto firmou, ktorá im postavila dom a naozaj všetko klapalo ako malo. Rozhodne ich môžeme odporúčať.)

V čase keď sme narazili na časové obmedzenie Firmy B, dostali sme informáciu od našej kamarátky, že ich dom (v Humennom) stavala Firma Brillantdom SK a boli spokojný. Bývajú v ňom už niekoľko rokov a ani teraz sa nemajú na čo sťažovať. Keďže sme zistili, že majú povolenia pre stavbu v Rakúsku a majú za sebou aj niekoľko stavieb v pohraničí, overili sme si ďalšie referencie a požiadali ich o cenovú ponuku. Tá nebola (na Slovenské pomery) lacná, no vzhľadom na pomery v Rakúsku, bola akceptovateľná. Začali sme teda stavať s firmou Brilantdom. (Zážitky, priebeh stavby a výsledky v ďalších článkoch.)


Pozn.: Z pochopiteľných príčin neuvádzam názvy firiem, s ktorými sme priamo nespolupracovali. V prípade otázok ma však môžete skontaktovať cez formulár na pravej strane stránky.

Prečo bývať v Rakúsku?

V prvom rade je dobré si vôbec vyjasniť prečo chcete bývať v pohraničí a prečo práve v Rakúsku. Predpokladám, že väčšina ľudí bývajúcich v Rakúsku tak robí z dôvodu výhod, ktoré toto bývanie prináša, v porovnaní s bývaním v Bratislave a okolí. Niektoré zo stereotypných dôvodov (už) neplatia, iné výhody bývania v pohraničí ostávajú:

Ceny bytov i pozemkov boli pred pár rokmi neporovnateľné s Bratislavou a nedosahovali ani úroveň Bratislavských satelitov. Táto situácia však už tak výrazne neplatí. Ceny sa vyšvihli nad úroveň prímestských lokalít (Dunajská Lužná, Most pri Bratislave atď.), avšak stále sú nižšie ako ceny v Bratislave. V porovnaní s preplnenou maďarskou Rajkou či Hegyeshalomom sú ceny aj dvojnásobné.

Dopravné spojenie
s Bratislavou je stále lepšie ako spojenie so slovenskými satelitmi. Či už hovoríme o smere na Wolfstahl – Hainburg, alebo Kittsee – Gattendorf – Parnorf denno-denné dochádzanie je o mnoho príjemnejšie vďaka lepšej sieti ciest, ktoré navyše nie sú zaplnené podobne ako  je to v prípade smeru na západ od Bratislavy. Diaľnica Vás napríklad z Gattendorfu dopraví pred Aupark za 15 minút. Takisto sa s ňou dostanete za 30 minút (v špičke 45min) do Viedne. Cestné spojenie s Marcheggom momentálne nie je ideálne, no má potenciál na zlepšenie pokiaľ sa postaví (dlho plánovaný) most do Devínskej. Nemožno opomenúť hromadnú dopravu – smer na Hainburg pokrýva niekoľko autobusových prepravcov, smerom na Parndorf zase chodí vlak, ktorého výhody sa z pohľadu budúcnosti javia ako veľká pridaná hodnota – aj v prípade budúcej preplnenosti diaľnice Vás vlak odvezie za pár minút do Bratislavy. Takisto z Marcheggu sa dá dostať vlakom priamo na hlavnú stanicu.

Kvalita bývania
sa hodnotí ťažko a asi záleží na každého názore, vkuse či  preferenciách. V Rakúsku je výhodou i nevýhodou prísnejší pohľad na stavby – aj drobné nezrovnalosti v žiadosti o stavebné povolenie sú dôvodom na jeho neudelenie, alebo opakovné prepracovanie plánov, no na druhej strane Vám nevyrastie dom bez povolenia vedľa Vašich okien. Kultúra bývania, čistota, či vyššia bezpečnosť sú tiež výhodami Rakúska. Vyššie náklady na stavbu domu sa tak vedia vrátiť vo vyššom komforte. Cena energií (voda, elektrina, odvoz odpadu...) je na porovnateľnej úrovni so Slovenskom, no niektoré položky sú vyššie (dane za auto, koncesionárske poplatky). V prípade, že máte (plánujete) deti, prídavky zo strany štátu (na ktoré ako rezidenti máte nárok i Vy) Vám prinesú takmer 200Eur na dieťa. Celková cena bývania je tak porovnateľná so Slovenskom.

Deti
môžu bezplatne navštevovať škôlky i školy v Rakúsku, nestane sa Vám (aspoň zatiaľ), že by Vám do škôlky dieťa nevzali kvôli preplnenosti, ako sa to stáva v Bratislave. Jazyk, ktorý sa dieťa naučí od rodených Rakúšanov je asi na nezaplatenie.

Nemčina
je potrebná, no nie je nevyhnutná. Pravdou je, že v banke, na mestskom úrade, u vodárov alebo u providera internetu sa anglicky zväčša nedohovoríte. Na druhej strane sa väčšina ľudí na spomínaných miestach snaží pomôcť a aj so slabšou nemčinou viete veľa vybaviť. Takisto už existujú ľudia (Slováci), ktorí podobné vybavovačky vedia obehať za Vás a popritom nezrujnujú Váš rozpočet. 

Reklama